Kiedy opłaca się kupno mieszkanie na wynajem?

kupno mieszkania

Zakup mieszkania na wynajem to nadal jeden z chętnie wybieranych i najbezpieczniejszych sposobów lokowania wolnych środków finansowych. Dzięki inwestycji w nieruchomości możemy zyskać stabilne, długofalowe i pewne źródło dochodu, który spożytkujemy na bieżące potrzeby bądź zaoszczędzimy na przyszłość. Wyjaśniamy, kiedy opłaca się zakup mieszkania na wynajem.

Inwestycja w nieruchomości – coraz chętniej wybierany sposób lokowania oszczędności

Lokata bankowa, przysłowiowa skarpeta, a może giełda? Jak inwestować, aby zyskać i zminimalizować ryzyko utraty zainwestowanych pieniędzy? Świetnym rozwiązaniem okazuje się zakup mieszkania na wynajem, które będzie przynosiło nam stały, comiesięczny dochód. Co więcej, jeżeli zajdzie taka potrzeba, możemy zrezygnować z wynajmu i przekazać mieszkanie dziecku, zapewniając mu udany start w dorosłość.

Zakup mieszkania na wynajem – kiedy warto?

Inwestycja w nieruchomość przeważnie się opłaca, jednak musimy dobrze przemyśleć, w jakie mieszkanie chcemy zainwestować. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest nowe mieszkanie od dewelopera, które nie wymaga remontu oraz jest dostosowane pod względem standardów do potrzeb i oczekiwań najemców, gwarantując dobry zysk. Na takie mieszkanie znajdziemy wielu chętnych, więc nie będziemy musieli martwić się tym, że inwestycja nie przyniesie oczekiwanych zysków.

Zakup mieszkania na wynajem to inwestycja długoterminowa, która zwróci się po wielu latach, dlatego wybór nieruchomości powinien zostać odpowiednio przemyślany. Rozwiązanie to jest szczególnie opłacalne, gdy m.in.:

  • posiadamy gotówkę i chcemy ją zainwestować, unikając wysokiego ryzyka inwestycyjnego,
  • szukamy stabilnego źródła dodatkowego dochodu,
  • myślimy o przyszłości dzieci lub wnuków.

Najbardziej opłaca się kupno mieszkania na wynajem za gotówkę, bo nie musimy zaciągać kredytu, którego rata znacząco uszczupli nasze zyski z nieruchomości. Nie jest to jednak powód do rezygnacji z całościowego lub częściowego finansowania zakupu mieszkania na wynajem z kredytu. To rozwiązanie należy jednak dobrze przemyśleć. Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim:

  • nasze obecne dochody i perspektywy zawodowe na przyszłość,
  • możliwość wcześniejszej spłaty kredytu lub sprzedaży mieszkania.

Pomimo pewnego ryzyka inwestycyjnego, jakie wiąże się z zaciągnięciem kredytu, nowe mieszkanie w dobrej lokalizacji, pozwala zarobić nie tylko na ratę kredytu, ale także zyskać dodatkową gotówkę na bieżące wydatki.