Co warto wiedzieć na temat mieszkań bezczynszowych?

budynki mieszkalne

Kupno własnego lokum powinno być przez nas dobrze przemyślane. Warto rozważyć plusy oraz minusy wszystkich dostępnych opcji. Na rynku spotkamy m.in. mieszkania bezczynszowe. Wiele osób decyduje się na ich zakup, aby uniknąć comiesięcznych opłat. Czy to jedyna zaleta tego typu nieruchomości? Co jeszcze dobrze o nich wiedzieć przed dokonaniem inwestycji?

Czym są mieszkania bezczynszowe?

Mieszkania bezczynszowe to, jak sama nazwa wskazuje te, których właściciele nie płacą czynszu administracyjnego. Oznacza to, że nie dokonują żadnych opłat związanych z działaniem spółdzielni albo wspólnoty. Zamiast tego określone prace wykonują sami lub zlecają to firmom zewnętrznym, które opłacają. Oprócz tego trzeba pamiętać, że właściciel takiej nieruchomości musi również płacić za zużyty prąd, wodę czy gaz. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku mieszkań bezczynszowych zazwyczaj są to koszty odpowiadające rzeczywistemu zużyciu określonych mediów, a nie opłaty ryczałtowe.

Kiedy warto postawić na mieszkanie bezczynszowe?

Konieczność opłaty remontów, sprzątania części wspólnych czy dbania o zieleń wokół nieruchomości sprawia, że nie zawsze opłaca się inwestować w mieszkania bezczynszowe. W Markach w aglomeracji warszawskiej powstało jednak osiedle dostosowane do potrzeb osób, które chcą zainwestować właśnie w takie lokum. Te nieruchomości zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były energooszczędne, co również wpływa na mniejsze rachunki za prąd.

Należy też podkreślić, że jeżeli zależy nam na mieszkaniu bezczynszowym, powinniśmy zdecydować się na nową nieruchomość. Mieszkania w nowych blokach z reguły nie wymagają poważnych remontów czy napraw w ciągu kilkunastu lat od ich kupna. To wszystko sprawia, że jako właściciele takiego mieszkania, możemy znacznie zaoszczędzić.