Jakie są różnice między balkonem, tarasem, a loggią?

Balkony 1024x683

Decydując się na kupno domu, czy też mieszkania nie zawsze musimy być znawcami tematu i stosowanego słownictwa branżowego. Jednak zlecając konkretne prace wykończeniowe, dobrze jest otaczać się fachowcami, którzy tak, jak my teraz nim przystąpią do pracy, upewnią się, że obie strony, tj. zarówno zamawiający, jak i wykonawca doskonale wiedzą, co i jak ma być wykonane. Do najczęstszych pomyłek, a raczej nieporozumień w przypadku prowadzenia prac budowlanych, czy też kupna mieszkania dochodzi w obszarze zrozumienia, czym jest balkon, taras, a czym loggia.

Balkon a loggia — czyli co wewnątrz, a co poza

Balkon, taras i loggia to nie są synonimy i używanie ich zamiennie, czy też mylne nazywanie jednej konstrukcji drugą może wywołać spore zamieszanie na placu budowy. Loggia to „wewnętrzny balkon”, który nie wychodzi poza ścianę budynku, zatem jakąkolwiek miałaby formę: otwartej jednej bądź dwóch ścian — zawsze posiadać będzie zadaszenie.

Balkon stanowi powierzchnię otwartą, niezadaszoną i zawsze wchodząc poza zewnętrzną część budynku. Cecha charakterystyczną tej formy architektonicznej jest otaczająca go balustrada. Warto pamiętać, że balkon ma ograniczoną powierzchnię. Zwykle jest on szerokości drzwi balkonowych, niekiedy obejmujących długością również sąsiadujące z nimi okno.

Taras — przestronna konstrukcja otoczona balustradą

Jeśli w obiekcie mamy miejsce, które wychodzi poza krawędź budynku, jest ono otoczone balustradą, a na jego terenie można spokojnie zmieścić stolik kawowy, fotele i różnego rodzaju dodatki, wtedy mówimy mieszkaniach z tarasem.

Zatem jeśli biesiadujemy ze znajomymi pod dachem, to zawsze mówimy o loggii, a gdy spędzamy na obszarze znajdującym się poza obrysem domu, mieszkania to czy będzie to balkon, czy taras, zależeć będzie od wielkości konstrukcji. Balkon ma mniejszą powierzchnię od tarasu i zawsze dotyczy obszaru nad poziomem gruntu, czyli wyższych kondygnacji. Tarasy zwykle są przedłużeniem salonu i w naturalny sposób łączą się z ogrodem.