Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce. Jak to właściwie działa?

ogrzewanie podłogowe

Decydując się na zakup mieszkania, wiele osób zwraca uwagę nie tylko na jego metraż czy rozkład pomieszczeń, ale również na udogodnienia, które się w nim znajdują albo takie, które będzie można tam zastosować. Jedną z ważniejszych kwestii dla wielu kupujących jest sposób, w jaki ogrzewany jest dany lokal, ponieważ wpłynie to na ich komfort szczególnie w okresie zimowym. Ogrzewanie podłogowe z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Nie każdy jednak wie, jak ono działa i jakie są jego zalety. Czy warto się na nie zdecydować?

Co to jest ogrzewanie podłogowe i jak je zaprojektować?

Ogrzewanie podłogowe możemy najprościej zdefiniować, określając je jako rury z wodą albo elektryczne kable grzejne, które umieszczone są pod posadzką i zapewniają optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Nie bez powodu decydują się na nie osoby, które kupują nowe mieszkanie. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest instalacja ogrzewania podłogowego już na etapie budowy domu czy mieszkania. Warto wówczas zwrócić uwagę na to, że w warstwie podkładu podłogowego znajdą się rury, dlatego musi być on starannie wyrównany. Ogrzewanie podłogowe jest skuteczne dzięki zabezpieczeniu go przez ułożenie płyt izolacji termicznej wykonanych z wełny mineralnej albo sztywnych płyt styropianowych. Istotny jest również dobór odpowiedniej grubości izolacji. Współczynnik przenikania ciepła podłogi powinien być mniejszy niż W/(m2∙K).

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

Osoby, które zastanawiają się nad inwestycją w ogrzewanie podłogowe w zakupionym mieszkaniu, powinny wziąć pod uwagę szereg zalet, które wynikają z zastosowania takiego rozwiązania. Jedną z ważniejszych korzyści, które płyną z instalacji ogrzewania podłogowego, jest wysoki komfort cieplny, ponieważ zapewnia ono optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Dodatkowo rozkład temperatury, który można dzięki niemu osiągnąć, jest optymalny dla organizmu człowieka. Ogromną zaletą inwestycji w ogrzewanie podłogowe są również walory estetyczne takiego rozwiązania. Taka instalacja jest całkowicie niewidoczna, dzięki czemu możliwości aranżacji wnętrz są naprawdę duże, ponieważ można wykorzystać całą przestrzeń do ustawienia mebli czy dekoracji. Oprócz tego ogrzewanie podłogowe jest łatwe w konserwacji i jest inwestycją na wiele lat, a dodatkowo jest energooszczędne i przyjazne dla środowiska.