Poznaj różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym

klucze do mieszkania

Do najważniejszych decyzji w życiu z pewnością należy kupno mieszkania. To poważna inwestycja, która często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu albo wieloletniego oszczędzania. Właśnie dlatego należy przemyśleć, jakie mieszkanie będzie odpowiednie. Osoby poszukujące wymarzonego lokalu zwykle zwracają uwagę na metraż, liczbę pokoi, lokalizację czy dodatkowe udogodnienia. Jednak jedną z ważniejszych kwestii, nad którymi należy się zastanowić na początku poszukiwań, jest ta dotycząca kupna mieszkania z rynku pierwotnego albo wtórnego. Czym się różnią te rozwiązania i które jest korzystniejsze?

Czas przeprowadzki i możliwość aranżacji wnętrz

Możemy wymienić kilka podstawowych różnic pomiędzy mieszkaniami z rynku pierwotnego i wtórnego. Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest czas przeprowadzki. Często zdarza się tak, że do mieszkania z rynku wtórnego można się przeprowadzić właściwie od razu, chyba że wymaga remontu. Warto jednak podkreślić, że zwykle nie jest wykończone w taki sposób, jaki wymarzyli sobie kupujący. Na nowe mieszkanie trzeba co prawda poczekać kilka tygodni, jednak otrzymany efekt z pewnością wynagradza czas oczekiwania.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której kupujący chcą od razu zmienić aranżację w mieszkaniu „z drugiej ręki” albo z różnych przyczyn pojawia się taka konieczność. Takie prace zwykle trwają długo, ponieważ wymagają demontażu zastanych elementów, a następnie montażu nowych. Oprócz tego wiążą się z tym wysokie koszty.

Estetyka budynku i koszty użytkowania

Osoby, które planują kupić mieszkanie, zwracają również uwagę na estetykę budynku oraz dostępną infrastrukturę. Decydując się na kupno lokalu na nowym osiedlu można mieć pewność, że technologie, które zostały zastosowane, zagwarantują trwałość konstrukcji. Warto również zwrócić uwagę na to, że w przypadku mieszkań „z drugiej ręki” często konieczna jest wymiana niektórych instalacji. Kolejną kwestią jest infrastruktura.

Kupując mieszkanie od dewelopera, inwestorzy zwykle mają dostęp do szeregu udogodnień np. miejsc parkingowych. Koszty użytkowania budynku to również istotna kwestia podczas poszukiwania mieszkania. Nowe budownictwo to lepsza izolacja ciepła, a co za tym idzie – mniejsze zużycie prądu i niższe rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie.